10 bezpłatnych atrakcji w Krakowie

10 bezpłatnych atrakcji w Krakowie

1. Rzeźba Smoka Wawelskiego 


Adres: Stare Miasto, Kraków
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Cena: całkowicie bezpłatne

rzeźba smoka wawelskiego
 

Pomnik Smoka Wawelskiego, umiejscowiony u stóp Wzgórza Wawelskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Ten imponujący posąg nawiązuje do legendy związanej z potworem, który mieszkał w krakowskich jaskiniach nad Wisłą. Bestia znana była z pożerania ludzi i zwierząt, a jej pokonaniem zajęła się postać szewca o imieniu Dratewka.

Pomnik, stworzony przez rzeźbiarza Bronisława Chromego i wykonany z brązu, został uroczyście odsłonięty w 1972 roku, stając się ważnym punktem na mapie miasta. Jest on popularnym celem turystów, którzy chętnie fotografują się obok tej imponującej rzeźby, która wydobywa ognisty oddech przez całą dobę, co 5 minut.

 

2. Bazylika Mariacka

 

Adres: plac Mariacki 5, 31-042 Kraków
Godziny otwarcia: codziennie 11:30–18:00
Cena: częściowo bezpłatne

bazylika mariacka
 
 
Bazylika Mariacka w Krakowie, znana także jako Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Znajduje się na głównym rynku przy wejściu do ulicy Floriańskiej. 
 
Charakterystyczną cechą budowli są dwie wieże: wyższa Hejnalica (82 metry) i niższa dzwonnica (69 metrów), w których to, z jednej z nich rozbrzewa hejnał Mariacki. Związana z wieżami jest legenda o dwóch braciach budowniczych, z której jeden zabił drugiego. Inną słynną cechą bazyliki jest ołtarz główny wykonany przez Wita Stwosza, późnogotyckie arcydzieło ukończone w 1489 roku, które nadal zachwyca turystów z całego świata. 
 
 

3. Rynek Podziemny

 

Adres: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek10:00 - 19:00, wtorek10:00 - 14:00, środa - czwartek 10:00 - 19:00,  piątek - niedziela10:00 - 20:00
Cena: bezpłatne wejście w każdy wtorek
 
podziemia rynku głownego
 
 
Podziemia Rynku w Krakowie to fascynujące miejsce, ukazujące bogatą historię miasta. Ten podziemny świat rozciąga się pod głównym krakowskim Rynkiem i oferuje wgląd w średniowieczne życie miasta. Zwiedzający mogą podziwiać pozostałości dawnych budynków, ulic i codziennych przedmiotów używanych przez mieszkańców Krakowa wiele wieków temu.
Ekspozycja zawiera również interaktywne wystawy i technologie multimedialne, które ożywiają historię. Spacerując ścieżkami i korytarzami, można zobaczyć ślady dawnych handli, warsztatów i życia codziennego. Podziemia Rynku stanowią unikalne połączenie archeologii i nowoczesnej technologii, oferując niezapomniane wrażenia i wiedzę o dawnych czasach.
 
 

4. Dom Jana Matejki

 
Adres:  ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek: zamknięte, wtorek 10:00-18:00, środa-niedziela 10:00-16:00
Cena: bezpłatne wejście w każda niedzielę
 
 
dom jana matejko
 
 
Dom Jana Matejki w Krakowie, położony przy ulicy Floriańskiej, to zabytkowa rezydencja, która była domem słynnego polskiego malarza Jana Matejki. Obecnie funkcjonuje jako muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Budynek, będący przykładem mieszczańskiej architektury, zawiera zbiory osobistych pamiątek artysty, a także jego liczne dzieła, w tym słynne obrazy historyczne.
Wnętrza zachowują oryginalny wystrój z epoki, co pozwala zwiedzającym zanurzyć się w atmosferę XIX wieku. Dom Matejki to miejsce, które nie tylko prezentuje sztukę, ale też odzwierciedla bogatą historię i kulturę Polski tamtych czasów. Wizyta w tym muzeum to nie tylko spotkanie z dorobkiem wielkiego malarza, ale również podróż w czasie do epoki romantyzmu.
 
 

5. Katedra Wawelska

 
Adres: Wawel 3, 31-001 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 9:00-15:30
Cena: całkowicie bezpłatna
 
 
katedra wawelska
 
 
Katedra Wawelska, położona na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, jest jednym z najważniejszych symboli polskiego dziedzictwa narodowego. Jako miejsce koronacji i pochówku polskich monarchów, odgrywa kluczową rolę w historii Polski. Budowla, będąca mieszanką stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego, zachwyca swoją architekturą i wnętrzami.
Wewnątrz znajdują się liczne kaplice, w tym słynna Kaplica Zygmuntowska, dzieło renesansu, oraz grobowce królewskie. Katedra jest także domem dla wielu cennych dzieł sztuki i relikwii, w tym słynnego Dzwonu Zygmunta. Jej wnętrza, pełne bogatych zdobień i artystycznych detali, stanowią świadectwo wielowiekowej historii i tradycji Polski. 
 
 

6. Kopiec Kościuszki

 
Adres:  al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 9:00-15:30
Cena: całkowicie bezpłatny
 
 
kopiec kościuszki
 

Kopiec Kościuszki, usytuowany w Krakowie, to monumentalna mogiła poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi narodowemu Polski. Zlokalizowany na Wzgórzu św. Bronisławy, stanowi część krajobrazu miasta i jest widoczny z wielu jego punktów. Zbudowany w latach 1820-1823 przez mieszkańców Krakowa, symbolizuje szacunek i pamięć o walce Kościuszki o wolność Polski.

Kopiec ma około 34 metrów wysokości i oferuje panoramiczny widok na Kraków i okoliczne tereny. Dojście na szczyt prowadzi poprzez malownicze ścieżki w otoczeniu zieleni. Miejsce to nie tylko upamiętnia postać Kościuszki, ale również służy jako punkt widokowy i atrakcja turystyczna

 

7. Bulwary Wiślane

 

Adres: bulwar Czerwieński, 30-001 Kraków,
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Cena: całkowicie bezpłatn

bulwary wiślane
 
 
Bulwary Wiślane w Krakowie to popularne miejsce spacerowe i rekreacyjne wzdłuż brzegów Wisły. Rozciągają się na kilka kilometrów, oferując mieszkańcom i turystom przestrzeń do odpoczynku, aktywności fizycznej oraz podziwiania krajobrazów miasta. Bulwary są doskonale zagospodarowane – znajdują się tu ścieżki rowerowe, alejki dla pieszych, ławki, a także punkty gastronomiczne i kulturalne.
Miejsce to tętni życiem, zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy krakowianie i goście miasta korzystają z możliwości relaksu nad rzeką. Często organizowane są tu różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty i festiwale. 
 

8. Sukiennice


Adres: Rynek Główny 1/3, 31-042 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek zamknięte, wtorek-niedziela 10:00-18:00
Cena:  bezpłatne wejście w każdą niedzielę (tylko wystawy stałe)

 

sukiennice rynek główny w krakowie
 
 
Sukiennice w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasta, położony w samym sercu Rynku Głównego. Pochodzące z XIV wieku, pierwotnie służyły jako centrum handlu tkaninami. Obecnie, po wielu przebudowach, w tym w stylu renesansowym, Sukiennice zachwycają swoją architekturą i stanowią ważny punkt turystyczny. Wewnątrz znajdują się liczne stragany z pamiątkami, rękodziełem, biżuterią i polskimi wyrobami artystycznymi, kontynuując tradycję handlową.
 
Na piętrze mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, będąca częścią Muzeum Narodowego. Sukiennice są nie tylko centrum handlowym, ale także ważnym miejscem kultury i sztuki. Ich długa historia i znaczenie dla kultury Krakowa są wyjątkowe. Sukiennice stanowią nieodłączny element krajobrazu Rynku Głównego, będąc świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii miasta.
 
 

9. MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej


Adres: ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek zmaknięte, wtorek-niedziela 11:00-19:00
Cena: bezpłatne wejście w czwartki 

 

muzeum sztuki współczesnej
 
 
MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to nowoczesna instytucja kulturalna, otwarta w 2011 roku, znajdująca się w dzielnicy Zabłocie, niedaleko historycznego Kazimierza. Muzeum to jest poświęcone prezentacji sztuki współczesnej z Polski i całego świata, z naciskiem na pokazanie różnorodności i bogactwa współczesnych prądów artystycznych. MOCAK zajmuje budynek o awangardowej architekturze, który stanowi część historycznej Fabryki Schindlera.
 
Jego przestrzenie wystawiennicze są dynamiczne i interaktywne, co tworzy unikalne doświadczenie dla odwiedzających. Muzeum posiada stałą kolekcję dzieł sztuki współczesnej oraz regularnie organizuje wystawy czasowe, wydarzenia artystyczne, warsztaty i wykłady. MOCAK stawia na edukację i angażowanie publiczności w dialog o sztuce i jej roli w społeczeństwie. 
 
 

10. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego


Adres: Jagiellońska 15, 31-010 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek-piatek 10:00-15:30, sobota 10:00-14:30, niedziela zmknięte
Cena: bezpłatne wejście w soboty

 

muzeum uniwersytetu jagielońskiego
 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, znane również jako Collegium Maius, to jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią i tradycją akademicką w Polsce. Collegium Maius, najstarszy budynek uniwersytecki, pochodzi z XV wieku i służył jako główna siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum prezentuje bogatą historię uniwersytetu, który jest jednym z najstarszych w Europie, oraz jego wpływ na kulturę i naukę.

W zbiorach muzealnych znajdują się stare manuskrypty, instrumenty naukowe, dzieła sztuki, a także osobiste przedmioty słynnych profesorów i absolwentów, w tym Mikołaja Kopernika.Collegium Maius zachwycarównież swoją gotycką architekturą i pięknym, wewnętrznym dziedzińcem. Jest miejscem, które łączy naukę, historię i sztukę, będąc zarazem świadectwem długiej i bogatej tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

10 bezpłatnych atrakcji w Krakowie - zobacz obiekty na mapie

 

Dodaj opinię

Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City
Gra Master of city London
Gra Master of city Paris
Gra Master of city Rome
Gra Master of city New York

Zobacz filmy

Bilety