Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Londynu

1. Ile potrzeba dni na zwiedzanie Londynu?

 

TEKST ALTERNATYWNY

Całkowite poznanie Londynu wymagałoby zamieszkania w nim, a na to nie każdy może sobie pozwolić.

Niemniej jednak, aby zobaczyć te najpopularniejsze atrakcje turystyczne z pewnością wystarczy Ci kilka dni.

Londyn posiada wiele miejsc, które można zwiedzić przy okazji zwykłego spaceru jak np. Tower Bridge, Big Ben czy zmiana warty pod Pałacem Buckingham.

Podczas takiej przechadzki można również wsiąść do London Eye i skąd można podziwiać piękną panoramę miasta. Takie miejsca jak muzea, czyli Muzeum Tussauds czy Muzeum Historii Naturalnej to punkty na mapie Londynu, na które warto poświęcić cały dzień lub nawet dwa. Dodatkowo można też wybrać się w rejs po Tamizie. Cała wycieczka nie powinna trwać dłużej niż 5 dni intensywnego zwiedzania.

 

2. Zwiedzanie Londynu z przewodnikiem

 

Londyn można zwiedzić na wiele sposobów. Przydatne w tym mogą okazać się zarówno aplikacje mobilne z audioprzewodnikiem lub książkowe przewodniki z mapą miasta.

Równie często wybieraną opcją jest wycieczka po Londynie z przewodnikiem, który oprowadzi i opowie o najciekawszych miejscach tego miasta. Wszystkie te możliwość możesz zobaczyć w artykułach poniżej.

 

3. Zwiedzanie Londynu w jeden dzień - główne atrakcje

 

TEKST ALTERNATYWNY

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na dłuższy urlop i ma bardzo ograniczony czas na zwiedzanie Londynu.

Dla tych, których czas ogranicza do jednego dnia, mamy dobre wieści - przy dobrej organizacji w przeciągu jednej doby zobaczysz główne atrakcje Londynu bez niepotrzebnej presji czasu. Co wówczas warto zobaczyć i ile czasu przeznaczyć na konkretne miejsca?

Oto propozycje:

 • Pałac Westminsterski & Tower Bridge (tuż obok zobaczysz Big Bena, a po drugiej stronie rzeki znajdziesz London Eye),
 • Pałac Buckingham (w pobliżu jest Hyde Park, gdzie można odbyć krótki spacer),
 • Madame Tussauds Museum (w niedalekiej odległości znajduje się też Muzeum Sherlocka Holmesa).

Te pozycje są w Londynie obowiązkowe, a ich zwiedzanie powinno się zamknąć w jeden dzień.

 

4. Zwiedzanie Londynu w 2 dni - Londyn na weekend

 

TEKST ALTERNATYWNY

Londyn na weekend to również doskonały pomysł - bowiem nie trzeba się zanadto spieszyć np. z wizytą w muzeach, które zwykle pochłaniają kilka godzin. Wówczas zwiedzanie można rozłożyć na dwa dni - jeden dzień na miejsca, które można zobaczyć bez potrzeby wchodzenia do środka, a drugi dzień przeznaczyć np. na muzea. 

Jeśli chodzi o pierwszy dzień najlepiej zacząć od London Eye i pięknej panoramy Londynu.

Później Tower Bridge przejść na drugą stronę, gdzie znajduje się Pałac Westminsterski i Big Ben. Przy okazji można też skorzystać z rejsu po Tamizie. Dzięki doskonałej komunikacji miejskiej, łatwo przedostaniesz się pod Buckingham Palace, który otoczony jest przez liczne, zielone parki. W pobliżu znajdziesz też Piccadilly Circus - można powiedzieć “głównie skrzyżowanie” Londynu.

Drugi dzień warto w całości poświęcić muzealnym perełkom, zwłaszcza Madame Tussauds Museum, Natural History Museum czy British Museum

Więcej informacji możesz uzyskać z artykułu Co warto zobaczyć i zwiedzić w Londynie w 2 dni?.

 

5. Zwiedzanie Londynu w 3 dni

 

TEKST ALTERNATYWNY

Londyn w 3 dni brzmi już jak bardzo komfortowy i nieco spokojniejszy wypad - można poświęcić więcej czasu na obiekty, których zwiedzanie w czasie np. jednego dnia będzie “na szybko”. Wówczas można pomyśleć o wykupieniu wycieczki fakultatywnej, których w Internecie jest całe mnóstwo.

Dodatkowo w swój program zwiedzania można włączyć np. najbardziej popularne dzielnice Londynu jak legendarne Notting Hill.
 

W jej bliskim pobliżu znajduje się ogromny Hyde Park z licznymi miejscami do gry w piłkę czy zabaw ze zwierzętami. Również rejs po urokliwej Tamizie jest dobrym pomysłem podczas trzydniowej podróży - relaks i odprężenie gwarantowane.

Jeżeli chcesz zobaczyć inne możliwe opcje, sprawdź artykuł Londyn - Co warto zobaczyć w 3 dni?.

 

6. Jak zwiedzić Londyn inaczej? - mniej oczywiste miejsca

 

TEKST ALTERNATYWNY

Jednak te najsłynniejsze miejsca to nie wszystko - oprócz oczywistych perełek, Londyn posiada również te nieodkryte lub mniej popularne miejsca, które warto zobaczyć.

Poniżej krótkie zestawienie najciekawszych, “ukrytych” zakątków Londynu:

 • dzielnica Shoreditch - dosłownie nazywana też “hipsterską”. Pełno tu ciekawej, nietuzinkowej sztuki ulicznej, food-marketów i odważnie ubranej młodzieży. Turystów tu niewiele, za to klimat nie z tej Ziemi,
 • Primrose Hill - punkt widokowy na Londyn (znajduje się w północnej części Regent’s Park),
 • Kolejka linowa „Emirates” - łączy półwysep Greenwich z portowo-biurową dzielnicą Royal Docks,
 • Supermarket M&M’s - sklep wyłącznie ze sławnymi cukierkami. Bardzo kolorowy i z pewnością będzie nie lada gratką dla najmłodszych.

Więcej możliwość na temat zwiedzenia mniej oczywistych miejsc w Londynie znajdziesz w artykule Londyn niebanalnie - Londyn inaczej.

 

7. Jak zwiedzać Londyn z dziećmi?

 

TEKST ALTERNATYWNY

Zwiedzanie Londynu w pojedynkę czy w niewielkiej grupie nie jest wyzwaniem. Rzeczy mają się inaczej, gdy w grę wchodzą dzieci.

Najlepiej jest stworzyć taki plan wycieczki, by najmłodsi nie nudzili się i, co ważniejsze - nie byli głodni.

Gdzie zabrać dzieciaki w Londynie?

 • Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds - będzie to dla nich frajda i na pewno ciekawe przeżycie,
 • Sea Life London Aquarium - oferuje sporo wycieczek, np. w stylu Shreka, co będzie dla najmłodszych świetną formą zabawy,
 • Studio Warner Bros - dla dzieci tych trochę starszych na pewno sprawdzi się wycieczka z Harry’m Potterem,
 • Londyńskie Zoo.

Więcej informacji przeczytasz w artykule Top 10 atrakcji dla dzieci w Londynie.

 

8. Kiedy najlepiej zwiedzać Londyn?

 

TEKST ALTERNATYWNY

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas wie, jaka aura panuje w Londynie, a z drugiej strony - jak popularne jest to miejsce wśród turystów z całego świata.

Jeśli nie zależy ci jednak na ładnej pogodzie, a na zwiedzaniu zwykle początek każdego roku wiąże się z mniejszym oblężeniem przez turystów, a także bilety lotnicze są dużo tańsze.
 

Z kolei jeśli wolisz, jak pogoda zadowala, a deszcz zdarza się trochę rzadziej - warto wtedy celować na późne lato. Zwykle turystów jest już troszkę mniej, a pogoda wciąż utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Niemniej jednak - płaszcze przeciwdeszczowe oraz parasole jak najbardziej wskazane do zabrania.

Przeczytaj więcej na temat lotów do Londynu w artykule Loty do Londynu - co trzeba wiedzieć?.

 

9. Jak zwiedzić Londyn za darmo?

 

TEKST ALTERNATYWNY

Jak głosi znane przysłowie “nie ma nic za darmo”. Londyn całkowicie za darmo nie da się zwiedzić - zwłaszcza, że nie należy on do najtańszych stolic europejskich.

Oczywiście dla chcących zaoszczędzić jak najwięcej, polecają się spacery uliczkami Londynu, po zielonych parkach etc. Ale nie zwiedzi się takim sposobem prawdziwych londyńskich perełek.

Dlatego warto zaoszczędzić na innych elementach podróży, jak np:

 • wybrać się porą jesienno-zimową, kiedy bilety lotnicze są tańsze,
 • zabukować miejsce w hostelu,
 • stołować się jak najmniej w restauracjach, a zasmakować się w potrawach kuchni “ulicznej” (równie świeża i pyszna jak ta w eleganckiej knajpce).

Natomiast pełną listę bezpłatnych atrakcji Londynu znajdizesz w artykule 15 bezpłatnych atrakcji w Londynie.

 

10. Co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz zwiedzanie Londynu?

 

TEKST ALTERNATYWNY

Zanim jednak zasmakujesz się w londyńskim życiu, musisz zapoznać się z pewnymi zwyczajami/zasadami funkcjonowania w Londynie. Co zatem warto wiedzieć przed wylotem w brytyjskie strony?

 • W Anglii obowiązuje ruch lewostronny - trzeba być bardzo uważnym na drodze,
 • wysokie ceny kwater prywatnych (zdecydowanie bardziej opłacalną opcją jest hostel lub po prostu hotel),
 • drogie bilety komunikacji publicznej - zaczynają się już od 11 funtów za godzinę jazdy autobusem,
 • deszczowa aura - to nie jest stereotyp, w Londynie deszcz jest bardzo częsty, dlatego warto się tam wybrać z parasolem,
 • inne jednostki wagi, objętości, odległości, co może sprawiać problem Polakom posługującym się kg, cm czy m3.  

Więcej ciekawych i przydatnych wskazówek dotyczących zwyczajów w Londynie, które mogą ci się przydać przed podróżą znajdziesz w artykule 11 ciekawostek o brytyjskich zwyczajach.

Zwiedzanie Londynu - Zobacz przed podróżą

Wybierz miasto

Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City London
Gra Master of city London
Gra Master of city London

Master of City to seria gier, która pomoże Ci zwiedzić największe miasta na świecie. Londyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork i inne metropolie kryją w sobie wiele ciekawostek. W jednej chwili możesz znaleźć się tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Formuła gry jest oparta na rywalizacji, co wywołuje zaangażowanie i emocje, które ułatwią Ci zapamiętywanie ciekawostek oraz anegdot zwiazanych z miastem.

Zobacz filmy