Transport w Londynie - Metro, Autobusy, Tramwaje - ceny, godziny otwarcia

Transport w Londynie - Metro, Autobusy, Tramwaje - ceny, godziny otwarcia

Metro w Londynie - Ceny biletów w 2024 roku

 

 

Metro w Londynie - Ceny biletów w 2024 roku

 

Za metro w Londynie można płacić na 4 sposoby:

 • Kartą debetową / kredytową  - koszt 2.8£ Peak / 2.7£ Off peak
 • Karta Oyster - koszt 2.8£ Peak / 2.7£ Off peak
 • Jednorazowy bilet papierowy - 6.7£
 • Pierwsza metoda płatności jest identyczna cenowo co płatność kartą Oyster a jest dużo wygodniejsza.

   

  Ile kosztuje bilet 24 godzinny na londyńskie metro?

   

  W Londynie nie kupuje się biletów kartonikowych na 24h.

  Kupujemy bilet jednorazowy na 2 sposoby:

  - Contactless przy pomocy karty debetowej lub kredytowej,

  - Karta Oyster

  Kupujemy bilety jednorazowe na zasadzie cappingu. Czyli system pobiera nam opłatę do maksymalnej wysokości na przykład 8.10.

  Za kolejne przejazdy już nie jest naliczana opłata ale musimy przykładać kartę przed wejsciem do metra aby otworzyła się bramka.

   

  A dla porównania maksymalne ceny za przejazdy londyńskim metrem (limity) od marca 2023 z podziałem na strefy w przypadku płatności Oyster Card i kartami „contactless”

   

  A dla porównania maksymalne ceny za przejazdy londyńskim metrem (limity) od marca 2023 z podziałem na strefy w przypadku płatności Oyster Card i kartami „contactless”
   

  O co w tym chodzi? O to, że bez względu na ilość przejazdów nie zapłacicie więcej w ciągu dnia lub tygodnia niż wskazane w tabeli limity stawek na przejazdy w ramach konkretnych stref metra w Londynie (jest to tzw. capping).

  Karta Oyster vs. karty „contactless”

   

  Jeżeli ceny obu opcji są takie same, to którą z nich wybrać?

  Wady Oyster Card:

  • Należy ją najpierw nabyć i doładować w kioskach, automatach w metrze, sklepach czy na lotniskach.
  • Depozyt za kartę wynosi £7 i można go odzyskać dopiero po roku.
  • Trudno jest wykorzystać całą doładowaną kwotę, a szanse na zwrot karty po upływie roku są niewielkie.

  Wady kart zbliżeniowych:

  • Możliwość wystąpienia kosztów przewalutowania podczas płatności, szczególnie gdy nie korzystamy z karty walutowej.
  • Nie wszystkie karty z polskich banków są akceptowane.
  • Większe ryzyko zgubienia lub kradzieży karty.
  • Każda dorosła osoba musi mieć swoją kartę – nie można dzielić jednej karty między kilka osób.

  Metro w Londynie – strefy

   

  Metro w Londynie mieści się w strefach 1 do 6. Większość zabytków ok. 90% znajduje się w strefie 1 i 2. Natomiast wyjechanie poza te strefy będzie się wiązać z dodatkową opłatą.

  Wjechanie do strefy 3 to będzie dopłata 1.5 Funta, czyli 9.6 Funta 24h, wjechanie do strefy 4 to kolejne 2.4 funta czyli 11.70 za 24h.

  Wszystkie strefy metra w Londynie są dokładnie wyszczególnione na poniższej mapie. Transport w Londyn jest podzielony na aż 9 stref transportu komunikacji miejskiej.

  Metro Londyn mapa PDF

   

  Poniżej prezentujemy oficjalną mapę metra w Londynie przygotowaną przez Transport for London (TfL), czyli operatora systemu transportu zbiorowego w stolicy Wielkiej Brytanii. Mapa „Metro Londyn” zawiera wszystkie linie oznaczone kolorami oraz strefy metra w Londynie, które opisaliśmy w poprzednim akapicie. Mapy metra w Londynie są dostępne dla turystów również w wersji papierowej na stacjach metra oraz w punktach informacji turystycznej.

   

  Metro Londyn mapa PDF
   

  Metro w Londynie – godziny otwarcia, godziny szczytu i kursy nocne

   

  Chociaż rozkłady jazdy mogą się różnić między poszczególnymi stacjami, ogólnie pierwsze pociągi metra w dni powszednie zaczynają kursować około 5:00 – 5:15 rano i kończą około północy. W niedzielę metro zaczyna funkcjonować nieco później, mniej więcej między 6:00 – 6:15 rano, a ostatnie pociągi odjeżdżają między 23:30 – 00:30. Warto mieć na uwadze, że w niedzielę kursuje znacznie mniej pociągów londyńskiego metra.

  Godziny szczytu w dni powszednie przypadały między 7:00 – 9:30 rano i 16:00 – 19:00 wieczorem. Od 2019 roku w Londynie wprowadzono innowację, jaką jest Night Tube – całodobowe funkcjonowanie niektórych linii metra – które kursują w piątki i soboty.

   

   

  Metro w Londynie – godziny otwarcia, godziny szczytu i kursy nocne

   

   

  Linie nocne i ich przybliżone czasy

  • Victoria Line – metro co 10 min.
  • Jubilee Line – metro co 10 min.
  • Piccadilly Line (Cockfosters to Heathrow Terminal 5 ONLY) – metro co 10 min.
  • Northern Line (Camden Town to Morden) – co 8 min.
  • Northern Line (Camden Town to High Barnet) – co 15 min.
  • Central Line (White City to Leytonstone) – metro co 10 min.
  • Central Line (Leytonstone to Loughton/Hainault) – metro co 20 min.
  • Central Line (Ealing Broadway to White City) – co 20 min.

   

  Jakie są zniżki na metro dla dzieci?

   

  Do 11 lat dzieci jeżdzą metrem za darmo.

  W przypadku dzieci powyżej 11 lat najkorzystniej jest wyrobić sobie

  • kartę Oyster 11+ (dla dzieci od 11 do 15 roku życia)
  • kartę Oyster 16 + (dla młodzieży od 16 do 18 roku życia)

   

  Metro w Londynie – najważniejsze wskazówki

   

  Planuj podróże poza godzinami szczytu:
  Unikaj podróżowania w godzinach szczytu (przede wszystkim między 7:30 a 9:30 rano i między 16:30 a 18:30 wieczorem), ponieważ stacje mogą być bardzo zatłoczone.

  Sprawdzaj rozkłady jazdy:
  Przed wyruszeniem na stację sprawdź rozkłady jazdy, aby uniknąć długiego oczekiwania na pociąg.

  Pamiętaj o przesiadkach:
  Podczas planowania trasy pamiętaj o ewentualnych przesiadkach między liniami metra lub innymi środkami transportu publicznego.

  Uwzględnij strefy podróży:
  Podczas zakupu biletu lub karty Oyster upewnij się, że wybierasz odpowiednie strefy, które zamierzasz podróżować. Koszt podróży może się różnić w zależności od liczby stref, które przekraczasz.

  Trzymaj się lewej strony schodów ruchomych:
  Na stacjach metra trzymaj się lewej strony schodów ruchomych, aby umożliwić przechodzenie innym podróżnym.

  Bądź czujny:
  Bądź świadomy oszustw związanych z kradzieżą danych z kart zbliżeniowych. Trzymaj swoją kartę Oyster w bezpiecznym miejscu, aby uniknąć nieuprawnionego dostępu do niej.

  Zachowaj ciszę w wagonach "ciszy":
  W niektórych wagonach oznaczonych jako "ciche" zachowaj ciszę, aby nie zakłócać innych podróżnych.

  Obejrzyj się przed wsiadaniem i wysiadaniem:
  Przed wsiadaniem i wysiadaniem z pociągu zawsze się rozejrzyj, upewnij się, że masz odpowiednio dużo czasu na wejście lub wyjście, i że nie przeszkadzasz innym podróżnym.

  Zachowaj ostrożność oraz pilnuj swoich rzeczy:
  Zachowaj ostrożność z wartościami podczas podróży, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy stacje są zatłoczone.

   

  Metro Londyn – ciekawostki

   

  Pierwsza linia metra na świecie: Metropolitain Railway, otwarta w 1863 roku, była pierwszą linią metra na świecie. Pierwszy pociąg odjechał z Dworca Paddington do Farringdon.

  Początkowo napęd parowy: Pierwsze pociągi były napędzane parą. Dopiero później, w latach 20. XX wieku, zaczęto stosować elektryczne zasilanie.

  Okienka biletowe: Niektóre starsze stacje nadal zachowują swoje oryginalne okienka biletowe, które są uznawane za dziedzictwo architektoniczne.

  Zwiedzanie stacji metra: W niektórych okolicznościach organizowane są wycieczki po nieczynnych stacjach metra, gdzie można zobaczyć ciekawe historyczne artefakty.

  Przynęty dla myszy: Aby kontrolować populację myszy w metrze, niektóre stacje zatrudniają koty. Niektóre z tych kotów stały się nawet lokalnymi celebrytami.

  Dziurawe bilety: W czasach II wojny światowej, kiedy bomby często trafiały w londyńskie metro, bilety z dziurami były wykorzystywane jako sposób na zachowanie pamiątek z tych czasów.

  Liczba stacji: Londyńskie metro ma ponad 270 stacji, co czyni je jednym z największych systemów metra na świecie pod względem liczby stacji.

  Różnorodność architektoniczna: Stacje metra w Londynie mają różnorodne style architektoniczne, od wiktoriańskich perł po nowoczesne, minimalistyczne projekty.

  Stacje przesiadkowe: Niektóre stacje metra w Londynie są niesamowicie duże i obejmują wiele poziomów, szczególnie te, które są ważnymi węzłami przesiadkowymi.

  The Tube Challenge: Jest to wyzwanie polegające na odwiedzeniu wszystkich stacji metra w najkrótszym możliwym czasie. Rekordzista ustanowił czas poniżej 16 godzin.

  Wielokulturowość: W londyńskim metrze można spotkać ludzi z różnych części świata, co sprawia, że podróżowanie staje się fascynującym doświadczeniem kulturowym.

  Artystyczne dekoracje: Niektóre stacje metra w Londynie są udekorowane dziełami sztuki, muralami, mozaikami lub rzeźbami, które dodają im charakteru i wyjątkowego uroku.

  Stacje-rodzice: W 1933 roku otwarto pierwszą stację-rodzica w metrze londyńskim, Finchley Central, która miała wydłużone platformy, umożliwiając obsługę dłuższych składów.

  Ciekawe nazwy stacji: Nazwy niektórych stacji metra wzbudzają zainteresowanie, takie jak "Elephant & Castle" czy "Cockfosters", co stanowi często punkt zaczepienia dla ciekawych historii i anegdot.

  Stacje-fantomy: W londyńskim metrze istnieją tzw. "stacje-fantomy" – stacje, które zostały zamknięte lub nigdy nie zostały otwarte dla pasażerów, ale istnieją fizycznie.

  Prędkość pociągów: Średnia prędkość pociągów w londyńskim metrze wynosi około 33 km/h, ale na niektórych odcinkach można osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h.

  Wpływ na kulturę: Londyńskie metro często pojawia się w filmach, książkach i piosenkach, co potwierdza jego ikoniczny status w kulturze popularnej.

  Tunel pod Tamizą: Metro londyńskie obejmuje kilka tuneli pod Tamizą, które umożliwiają pasażerom podróż między różnymi częściami miasta.

  Technologiczne innowacje: Metro w Londynie stale wprowadza nowe technologie, takie jak bezdotykowe płatności czy systemy informacji pasażerskiej, aby usprawnić doświadczenie podróżowania.

  Kultura w stacji: Niektóre stacje metra regularnie organizują wystawy sztuki, koncerty lub wydarzenia kulturalne, które przyciągają zarówno pasażerów, jak i osoby z zewnątrz.

  Te ciekawostki pokazują, że metro w Londynie to nie tylko środek transportu, ale również ważna część życia i kultury miasta.