National Portrait Gallery - Godziny otwarcia, ciekawostki, jak dojechać?

National Portrait Gallery - Godziny otwarcia, ciekawostki, jak dojechać?

 

National Portrait Gallery

 

Adres: St Martin's Place, London, WC2H 0HE, Wielka Brytania
Godziny otwarcia: Jest otwarta dla publiczności codziennie od 10:30 do 18:00, z wydłużonymi godzinami pracy w piątki i soboty do 21:00.
Ceny: Wstęp do galerii jest darmowy, chociaż za niektóre wystawy mogą być pobierane opłaty. Zaleca się rezerwację darmowego biletu z wyprzedzeniem, aby zagwarantować wejście i otrzymać aktualizacje przed wizytą.
Więcej informacji na stronie: National Portrait Gallery.

 

National Portrait Gallery w Londynie zawiera wiele różnorodnych działów, które prezentują portrety znaczących postaci z historii brytyjskiej.

 

Jakie główne działy znajdują się w National Portrait Gallery w Londynie?

 

Jakie główne działy znajdują się w National Portrait Gallery w Londynie?
Jakie główne działy znajdują się w National Portrait Gallery w Londynie?

 

Oto kilka głównych działów znajdujących się w galerii:

 

Portrety Królewskie: Ten dział zawiera portrety brytyjskich monarchów oraz członków rodziny królewskiej, prezentując ich historię, styl i zmiany wizerunkowe na przestrzeni wieków.

Portrety Historyczne: W tej sekcji znajdują się portrety znanych postaci historycznych, takich jak politycy, wojskowi, naukowcy, pisarze czy artyści, które odgrywały istotną rolę w historii Wielkiej Brytanii.

Portrety Współczesne: Dział ten prezentuje współczesne portrety osób znanych z życia publicznego, kultury, sztuki i nauki, ukazując różnorodność postaci oraz ich wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Portrety Słynnych Kobiet: W ostatnich latach galeria skupiła się na promowaniu portretów słynnych kobiet, które odgrywały kluczową rolę w historii, ale często były niedostatecznie reprezentowane w tradycyjnych zbiorach sztuki.

Portrety Fotograficzne: Ten dział prezentuje portrety wykonane za pomocą fotografii, ukazując różnorodne techniki i style fotograficzne oraz ich wpływ na sztukę portretową.

Wystawy Tymczasowe: National Portrait Gallery regularnie organizuje wystawy tymczasowe, prezentując różnorodne tematy związane z portretowaniem, historią i kulturą brytyjską.

Te działy pozwalają odwiedzającym odkrywać bogactwo brytyjskiej historii i kultury poprzez portretowanie jej kluczowych postaci.

 

A oto 15 ciekawostek na temat National Portrait Gallery w Londynie:

 

A oto 15 ciekawostek na temat National Portrait Gallery w Londynie:
A oto 15 ciekawostek na temat National Portrait Gallery w Londynie:

 

1. Założenie z inicjatywy Parlamentu: Galeria została założona w 1856 roku z inicjatywy Parlamentu, co czyni ją jedną z najstarszych galerii narodowych na świecie dedykowaną portretom​.

2. Pierwsze portrety w kolekcji: Pierwszym portretem, który wszedł do kolekcji Galerii, był portret Williama Shakespearea, znany jako Portret Chandos, darowany przez Lorda Ellesmere'a​.

3. Przenosiny i rozbudowa: Początkowo Galeria mieściła się w różnych lokalizacjach w Londynie, zanim ostatecznie nie została przeniesiona do swojej obecnej siedziby przy St Martin’s Place w 1896 roku. Budynek ten został zaprojektowany przez Ewana Christiana w stylu włoskiego renesansu.

4. Największa kolekcja portretów na świecie: Galeria jest domem dla największej na świecie kolekcji portretów, zawierając ponad 215 000 dzieł, w tym malarstw, rysunków, fotografii i wideo​.

5. Portrety znanych Brytyjczyków: W kolekcji znajdują się portrety znanych Brytyjczyków, w tym monarchów, polityków, naukowców, artystów i celebrytów, ukazujące bogatą historię i kulturę Wielkiej Brytanii.

6. Wystawy czasowe i konkurs BP Portrait Award: Galeria regularnie organizuje wystawy czasowe oraz jest gospodarzem corocznego konkursu BP Portrait Award, który jest jednym z najważniejszych na świecie konkursów portretowych​.

7. Portret Elżbiety I Tudor: Jeden z najbardziej ikonicznych portretów w kolekcji to portret Elżbiety I Tudor, który przedstawia królową w pełnym majestacie, symbolizującym jej władzę i wpływ.

8. Autoportrety sławnych artystów: W Galerii można podziwiać autoportrety sławnych brytyjskich artystów, takich jak Sir Joshua Reynolds czy William Hogarth​.

9. Fotografie królewskie: Kolekcja zawiera również fotografie królewskie, w tym współczesne portrety członków rodziny królewskiej, ukazujące ich oficjalne i prywatne oblicza.

10. Anamorficzny portret Edwarda VI: Wśród ciekawostek znajduje się anamorficzny portret Edwarda VI autorstwa Williama Scrotsa, który ukazuje zniekształcony obraz, który można zobaczyć poprawnie tylko z określonego kąta​.

11. Zamach w Arctic Room: W 1909 roku w galerii miało miejsce morderstwo-samobójstwo, co jest jednym z najbardziej niepokojących wydarzeń w jej historii​.

12. Partnerstwa z innymi muzeami: Galeria utrzymuje partnerstwa z innymi muzeami w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu część jej kolekcji jest wystawiana poza Londynem, np. w Montacute House czy Beningbrough Hall​.

13. Wirtualne wystawy: Galeria oferuje również wirtualne wystawy, umożliwiając dostęp do swoich zbiorów szerszej publiczności online.

14. Kolekcja zdjęć: W kolekcji Galerii znajduje się również ponad 250 000 fotografii i negatywów, dokumentujących brytyjską historię od lat 40. XIX wieku do współczesności​.

15. Edukacja i badania: Galeria prowadzi rozległe programy edukacyjne.

 

 

Jak dojechać do National Portrait Gallery?

 

 

Metrem

 

Stacja Charing Cross

Linie metra: Northern (czarny) i Bakerloo (brązowy)

Odległość: National Portrait Gallery znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od stacji Charing Cross. Jest to odległość około 500 metrów.

 

Leicester Square

Linie metra: Northern (czarny) i Piccadilly (ciemnoniebieski)

Odległość: Od stacji Leicester Square do National Portrait Gallery jest to również krótki spacer, trwający około 10 minut. Odległość ta wynosi również około 500 metrów.

 

Autobusem

 

Linia autobusowa 24: Przystanek: Trafalgar Square / Charing Cross Stn (stop F)

Linie autobusowe 29, 176, N29, N279: Przystanek: Charing Cross Station / Trafalgar Square (stop E)

Linie autobusowe 6, 9, 11, 15, 87, 91, 139, N11, N15, N87, N91: Przystanek: Trafalgar Square (stop H)

Linie autobusowe 23, 139, N113: Przystanek: Charing Cross Station / Trafalgar Square (stop G)