15 bezpłatnych atrakcji w Londynie

15 bezpłatnych atrakcji w Londynie

W Londynie jest mnóstwo ciekawych, darmowych atrakcji. Poniżej została przygotowana lista z 15 najpopularniejszych miejsc do zwiedzenia za które nie zapłacisz ani funta. Nie będzie tutaj muzeów i galerii, lista bezpłatnych muzeów w Londynie  znajduje się na naszym blogu w osobnym artykule.

1. Big Ben

TEKST ALTERNATYWNY

Adres:
Westminster, Londyn SW1A 0AA

Jest to wieża zegarowa – symbol Londynu i jedna z najbardziej popularnych atrakcji miasta.  Podaje on niemalże dokładny czas i co godzinę wybija, odgłos zegara można było usłyszeć codziennie w radio BBC, ale w związku  z  remontem wieży będziemy mogli usłyszeć dzwony dopiero po 2020 roku.
Warto również wiedzieć że cudzoziemcy nie mogą wejść na wieżę Big Ben w związku z kosztami sprawdzania turystów. Takie szczegółowe kontrole są robione w celu ochrony  wieży przed atakiem terrorystycznym.  Brytyjczycy zaś muszą prosić o zezwolenie na wejście do wieży posłów ze swoich okręgów podając również uzasadnienie danej wizyty. 

2. Trafalgar Square

TEKST ALTERNATYWNY
Adres: Trafalgar Square, London WC2N 5DN

Ten plac jest uważany za serce Londynu. Na Trafalgar Square znajduje się piękna 56 metrowa kolumna Nelsona, fontanna oraz pomniki Jakuba II i Jerzego IV.
Dziś Trafalgar Square jest miejscem ważnych wydarzeń (demonstracji, wydarzeń politycznych, miejscem zabawy sylwestrowej itd.). Plac pojawia się we  wielu znanych filmach, m.in. w „The Avengers”, „Doctor Who” czy „Casino Royale”. Na Trafalgar Square odbyła się również światowa premiera filmu „Harry Potter i Insygnia Smierci cz.2”.

3. The Scoop

TEKST ALTERNATYWNY
Adres: Queen"s Walk, London SE1 2DB

To amfiteatr, który w sezonie wiosenno-letnim  oferuje darmowe pokazy, przedstawienia teatralne, seanse filmowe itp. Posiada ponad 800 miejsc, wystarczy tylko wejść i usiąść.
The Scoop znajduje się na południowym brzegu Tamizy niedaleko Tower Bridge (stacja metra: London Bridge Station). Harmonogram występów możesz sprawdzić na tej stronie - https://www.ents24.com/london-events/the-scoop .

4. All Hallows by the Tower

TEKST ALTERNATYWNY

Adres: Byward St, London EC3R 5BJ

Najstarszy kościół w Londynie, otwarty 675 roku n.e.   znajdujący się nieopodal the Tower of London, co w przeszłości powodowało, że często tymczasowo chowano tu  ścinanych w twierdzy więźniów. Istnieje także legenda, że gdzieś na dziedzińcu tego kościoła pochowano serce króla Ryszarda I, znanego bardziej jako Ryszard Lwie Serce.

5. Crystal Palace Park

TEKST ALTERNATYWNY

Adres: 42 Thicket Rd, London SE19 2GA

Crystal Palace Park  to najstarszy park dinozaurów na świecie. Wielkie rzeźby tych prehistorycznych gadów zaczęto budować w 1852 roku, obecnie są one wizytówką parku. Dinozaury są wkomponowane w krajobraz terenu, a ich wielkość odpowiada ich prawdziwym rozmiarom. 
Sam park jest z epoki wiktoriańskiej. Można tutaj znaleźć jeziorka,  Kryształowy Pałac (będący narodowym centrum sportowym), plac zabaw, labirynt i scenę koncertowa. Crystal Palace Park to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

6. Portobello Road Market

TEKST ALTERNATYWNY

Adres: Portobello Rd, London W11 1AN

Pod koniec  XIX wieku  powstał słynny Portobello Road Market, gdzie można kupić nie tylko świeże warzywa i owoce, ale i wyroby artystyczne, antyki.  Portobello Market cieszy się popularnością wśród nie tylko Brytyjczyków, ale i turystów, co sprawia że jest tam zawsze tłoczno.  Oprócz wyrobów artystycznych można kupić również pamiątki, płyty, handmade odzież, różne wyroby.  Można także zjeść słodycze, wyroby kuchni z 6 kontynentów i świeże owoce, pod którymi stragany aż się uginają.

7. Camden Town / Camden Market

TEKST ALTERNATYWNY

Adres: Camden Lock Pl, Camden Town, London NW1 8A 

Dzielnica Camden Town słynie z marketów, kanałów i kultur z całego świata.  Jest to jedna z najbardziej zakręconych i oryginalnych dzielnic w Londynie.  Wyróżnikiem jest zdecydowanie ogromna  różnorodność i kolorowe witryny sklepów. Sercem Camden Market jest wielki bazar z antykami, ubraniami i tkaninami z różnych zakątków świata. Dzielnica posiada także sporo śluz i kanałów, nad którymi można spacerować, lub przepłynąć je specjalną barką. 

8. Sky Garden

TEKST ALTERNATYWNY
Adres: 20 Fenchurch St, London EC3M 8AF

Jak wynika z nazwy -  Sky Garden to podniebny ogród. Możemy z tego miejsca zobaczyć panoramę Londynu z każdej strony. Wstęp do tego ogrodu jest bezpłatny, ale tylko  pod warunkiem, że wcześniej zarezerwujemy wizytę i wydrukujemy bilet.  Jeżeli chcemy zwiedzić Sky Garden w weekend to warto zarezerwować miejsce z miesięcznym wyprzedzeniem, a może i wcześniej.  Można to zrobić na tej stronie - https://skygarden.london/.  Trzeba mieć ze sobą wydrukowany bilet  i dowód tożsamości. Na miejscu  jest  także bar i kawiarnia. Sky Garden czynny jest do 21:00 – idealnie na nocną panoramę.

9. One New Change

TEKST ALTERNATYWNY

Adres: 1 New Change, London EC4M 9AF

One New Change to jedno z największych centrów handlowych w Londynie, ale znalazło się w tej liście trochę z innego powoduJ  Centrum Handlowe oferuje  panoramę na Londyn z kopułą Katedry Św. Pawła na pierwszym planie.  Wejście na teras widokowy jest darmowe, wystarczy wyjechać na 6 piętro, by cieszyć się niesamowitym widokiem.  Taras czynny jest siedem dni w tygodniu od 6 rano do północy.

10. Oxford street

TEKST ALTERNATYWNY

Jest to najczęściej odwiedzana i najbardziej zatłoczona handlowa ulica nie tylko Londynu, ale całej Europy. Po obu stronach ulicy znajduje się  blisko 300 sklepów. Nie oznacza to jednak, że jest to ulica droga i luksusowa. Znajdują się tutaj luksusowe sklepy jak i sieciówki. Ulica jest zwiedzana co roku przez miliony ludzi, w tym wielu turystów.

11. Katedra św. Pawła w Londynie

TEKST ALTERNATYWNY

Adres:
St. Paul"s Churchyard, London EC4M 8AD

Katedra św. Pawła w Londynie to jeden z najbardziej znanych kościołów w Wielkiej Brytanii, a jego 700-tonowa kopuła tworzy przepiękny widok panoramy miasta. Wysokość katedry równa jest 140 metrów. Wejście do katedry jest płatne, znajduje się tam kilka galerii, ale większość turystów decyduje się  na bezpłatne oglądanie katedry z zewnątrz. 

Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City London
Gra Master of city London
Gra Master of city London

Master of City to seria gier, która pomoże Ci zwiedzić największe miasta na świecie. Londyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork i inne metropolie kryją w sobie wiele ciekawostek. W jednej chwili możesz znaleźć się tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Formuła gry jest oparta na rywalizacji, co wywołuje zaangażowanie i emocje, które ułatwią Ci zapamiętywanie ciekawostek oraz anegdot zwiazanych z miastem.

Zobacz filmy

Warto przeczytać