15 bezpłatnych atrakcji w Londynie

15 bezpłatnych atrakcji w Londynie

1. Big Ben

 

Big Ben - Londyn


Adres: Westminster, Londyn SW1A 0AA

 

Jest to wieża zegarowa – symbol Londynu i jedna z najbardziej popularnych atrakcji miasta.  Podaje on niemalże dokładny czas i co godzinę wybija, odgłos zegara można było usłyszeć codziennie w radio BBC, ale w związku  z  remontem wieży będziemy mogli usłyszeć dzwony dopiero po 2020 roku.
Warto również wiedzieć że cudzoziemcy nie mogą wejść na wieżę Big Ben w związku z kosztami sprawdzania turystów. Takie szczegółowe kontrole są robione w celu ochrony  wieży przed atakiem terrorystycznym.  Brytyjczycy zaś muszą prosić o zezwolenie na wejście do wieży posłów ze swoich okręgów podając również uzasadnienie danej wizyty. 

2. Trafalgar Square

 

Trafalgar Square Londyn


Adres: Trafalgar Square, London WC2N 5DN

 

Ten plac jest uważany za serce Londynu. Na Trafalgar Square znajduje się piękna 56 metrowa kolumna Nelsona, fontanna oraz pomniki Jakuba II i Jerzego IV.
Dziś Trafalgar Square jest miejscem ważnych wydarzeń (demonstracji, wydarzeń politycznych, miejscem zabawy sylwestrowej itd.). Plac pojawia się we  wielu znanych filmach, m.in. w „The Avengers”, „Doctor Who” czy „Casino Royale”. Na Trafalgar Square odbyła się również światowa premiera filmu „Harry Potter i Insygnia Smierci cz.2”.

3. The Scoop

 

The Scoop Londyn


Adres: Queen"s Walk, London SE1 2DB

 

To amfiteatr, który w sezonie wiosenno-letnim  oferuje darmowe pokazy, przedstawienia teatralne, seanse filmowe itp. Posiada ponad 800 miejsc, wystarczy tylko wejść i usiąść.
The Scoop znajduje się na południowym brzegu Tamizy niedaleko Tower Bridge (stacja metra: London Bridge Station). Harmonogram występów możesz sprawdzić na tej stronie - https://www.ents24.com/london-events/the-scoop .

4. All Hallows by the Tower

 

All Hallows by the Tower Londyn


Adres: Byward St, London EC3R 5BJ

Najstarszy kościół w Londynie, otwarty 675 roku n.e.   znajdujący się nieopodal the Tower of London, co w przeszłości powodowało, że często tymczasowo chowano tu  ścinanych w twierdzy więźniów. Istnieje także legenda, że gdzieś na dziedzińcu tego kościoła pochowano serce króla Ryszarda I, znanego bardziej jako Ryszard Lwie Serce.

5. Crystal Palace Park

 

Crystal Palace Park Londyn


Adres: 42 Thicket Rd, London SE19 2GA

Crystal Palace Park  to najstarszy park dinozaurów na świecie. Wielkie rzeźby tych prehistorycznych gadów zaczęto budować w 1852 roku, obecnie są one wizytówką parku. Dinozaury są wkomponowane w krajobraz terenu, a ich wielkość odpowiada ich prawdziwym rozmiarom. 
Sam park jest z epoki wiktoriańskiej. Można tutaj znaleźć jeziorka,  Kryształowy Pałac (będący narodowym centrum sportowym), plac zabaw, labirynt i scenę koncertowa. Crystal Palace Park to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

6. Portobello Road Market

 

Portobello Road Market Londyn


Adres: Portobello Rd, London W11 1AN

 

Pod koniec  XIX wieku  powstał słynny Portobello Road Market, gdzie można kupić nie tylko świeże warzywa i owoce, ale i wyroby artystyczne, antyki.  Portobello Market cieszy się popularnością wśród nie tylko Brytyjczyków, ale i turystów, co sprawia że jest tam zawsze tłoczno.  Oprócz wyrobów artystycznych można kupić również pamiątki, płyty, handmade odzież, różne wyroby.  Można także zjeść słodycze, wyroby kuchni z 6 kontynentów i świeże owoce, pod którymi stragany aż się uginają.

7. Camden Town / Camden Market

 

Camden Town Londyn


Adres: Camden Lock Pl, Camden Town, London NW1 8A 

Dzielnica Camden Town słynie z marketów, kanałów i kultur z całego świata.  Jest to jedna z najbardziej zakręconych i oryginalnych dzielnic w Londynie.  Wyróżnikiem jest zdecydowanie ogromna  różnorodność i kolorowe witryny sklepów. Sercem Camden Market jest wielki bazar z antykami, ubraniami i tkaninami z różnych zakątków świata. Dzielnica posiada także sporo śluz i kanałów, nad którymi można spacerować, lub przepłynąć je specjalną barką. 

8. Sky Garden

 

Sky Garden Londyn


Adres: 20 Fenchurch St, London EC3M 8AF

 

Jak wynika z nazwy -  Sky Garden to podniebny ogród. Możemy z tego miejsca zobaczyć panoramę Londynu z każdej strony. Wstęp do tego ogrodu jest bezpłatny, ale tylko  pod warunkiem, że wcześniej zarezerwujemy wizytę i wydrukujemy bilet.  Jeżeli chcemy zwiedzić Sky Garden w weekend to warto zarezerwować miejsce z miesięcznym wyprzedzeniem, a może i wcześniej.  Można to zrobić na tej stronie - https://skygarden.london/.  Trzeba mieć ze sobą wydrukowany bilet  i dowód tożsamości. Na miejscu  jest  także bar i kawiarnia. Sky Garden czynny jest do 21:00 – idealnie na nocną panoramę.
 

9. One New Change

 

One New Change Londyn


Adres: 1 New Change, London EC4M 9AF

 

One New Change to jedno z największych centrów handlowych w Londynie, ale znalazło się w tej liście trochę z innego powoduJ  Centrum Handlowe oferuje  panoramę na Londyn z kopułą Katedry Św. Pawła na pierwszym planie.  Wejście na teras widokowy jest darmowe, wystarczy wyjechać na 6 piętro, by cieszyć się niesamowitym widokiem.  Taras czynny jest siedem dni w tygodniu od 6 rano do północy.

10. Oxford street

 

Oxford street Londyn


Jest to najczęściej odwiedzana i najbardziej zatłoczona handlowa ulica nie tylko Londynu, ale całej Europy. Po obu stronach ulicy znajduje się  blisko 300 sklepów. Nie oznacza to jednak, że jest to ulica droga i luksusowa. Znajdują się tutaj luksusowe sklepy jak i sieciówki. Ulica jest zwiedzana co roku przez miliony ludzi, w tym wielu turystów.

11. Katedra św. Pawła w Londynie

 

Katedra św. Pawła w Londynie


Adres: St. Paul"s Churchyard, London EC4M 8AD

 

Katedra św. Pawła w Londynie to jeden z najbardziej znanych kościołów w Wielkiej Brytanii, a jego 700-tonowa kopuła tworzy przepiękny widok panoramy miasta. Wysokość katedry równa jest 140 metrów. Wejście do katedry jest płatne, znajduje się tam kilka galerii, ale większość turystów decyduje się  na bezpłatne oglądanie katedry z zewnątrz. 

12. Harrods

 

Harrods Londyn


Adres: 87-135 Brompton Rd, London SW1X 7XL

 

Harrods to słynny, znany na całym świecie, luksusowy  dom towarowy w Londynie. Posiada on 330 działów i ma powierzchnię 90 tys. metrów kwadratowych. Co roku w  Harrods"ie  robi zakupy około 15 mln osób.
Ciekawe jest to, że obowiązuje tutaj nienaruszalna etykieta w stosunku do ubioru.  Portierzy zatrzymują i nie wpuszczają osób ubranych w: kostiumy kąpielowe, szorty, spodenki kolarskie, sandały  na paski, klapki. Nie wpuszczane są osoby również w brudnych czy  podartych strojach.

13. Dzielnica  Soho /Chinatown

 

Dzielnica Soho i Chinatown w Londynie

Jak twierdzą legendy nazwa Soho pochodzi od okrzyku, wydawanego podczas królewskich polowań (so ho - czyli hejże).
Kiedyś  Soho było znane jako dzielnica rozpusty, a wszystko przez obfite życie nocne i dość imponującą ilość domów publicznych. Dzisiaj jednak znajdziecie tutaj wiele  eleganckich restauracji, pubów, nocnych klubów,  kin i sklepów.. Ciekawe jest to, że Soho swoją historią nawiązuje do otwartości obyczajów, manifestuje wielokulturowość, wolną miłość,  choćby dużą ilością barów dla homoseksualistów i transwestytów.
Będąc w Soho warto zwiedzić Chinatown, czyli Chiny wewnątrz Londynu. Jest to największa chińska dzielnica w Europie. Słynną ulicą w Chinatown jest Gerrard Street, znajdują się tutaj restauracje, salony masażu, sklepy z pamiątkami, egzotycznymi produktami oraz inne atrakcje.

14. Piccadilly Circus

 

Piccadilly Circus Londyn


Adres: London W1D 7ET

 

Piccadilly  Circus jest niczym innym jak skrzyżowanie pięciu bardzo ruchliwych ulic w dzielnicy West End w Londynie. Nazwa placu nie pochodzi od "cyrku" lecz od łacińskiego słowa, określającego "koło", gdyż plac ma kształt koła. W północnej części placu znajdują się przyciągające wzrok, ogromne reklamy świetlne, które nocą  tworzą niesamowity klimat.

Na środku placu znajduje się jeden z pierwszych pomników z aluminium Shaftesbury Monument Memorial Fountain - mająca na górze figurkę nagiego Anterosa z łukiem, zwanego też Erosem.

15. Harry Potter i Peron 9 i 3/4 na King’s Cross

 

Harry Potter i Peron 9 i 3/4 na King’s Cross w Londynie


Adres: London King"s Cross, Pancras Rd, Kings Cross, London N1 9AP

Wszyscy fani Harry"ego Pottera obowiązkowo muszą zwiedzić dworzec kolejowy King’s Cross, a dokładnie słynny Peron 9 i 3/4, który znajduje się w dokładnie miejscu zgodnym z książkowym opisem. Na pewno bez problemu znajdziecie to miejsce z powodu długich kolejek z ludzi oczekujących na zdjęcie z kawałkiem wózka w ścianie.
Do zdjęcia dostaniemy różdżkę oraz szalik jednego z domów Hogwartu.  Jeżeli robimy zdjęcia na swoim aparacie to nic nie zapłacimy, profesjonalne zdjęcie kosztuje 9,5 funtów.
Obok tego miejsca znajdziemy Sklep Harry"ego Pottera, gdzie można kupić mnóstwo gadżetów związanych z  Hogwartem, a m.in.  bilet na pociąg z platformy 9 ¾, cukierki-fasolki wszystkich smaków,  spersonalizowany list akceptacyjny do szkoły HogwartsJ  

 

15 bezpłatnych atrakcji w Londynie - zobacz obiekty na mapie