TOP 10 – darmowe muzea w Paryżu

TOP 10 – darmowe muzea w Paryżu

Warto wiedzieć, że dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy nie ukończyli 26 roku życia wejście do państwowych muzeów jest bezpłatne. Dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, muzea są darmowe w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 

1. Mały Pałac (Petit Palais)

 

Mały Pałac


Pałac został zbudowany na Wystawę Światową w 1900 roku. Mały Pałac nigdy nie był zamieszkiwany przez rodzinę królewską lub osoby z nią związane. W swoich murach skrywa kolekcję sztuki w przekroju od antyku po XIX wiek, obejmuje ona ponad 40 tysięcy eksponatów. Można tu podziwiać „Śmierć Seneki” (The death of Seneca ) Davida , „Zachód słońca nad Sekwaną w Lavacourt” (Sunset on the Seine at Lavacourt) Moneta , „Porwanie Prozerpiny” (The Abduction of Proserpina) Rubensa i wiele innych .

Porwanie Prozerpiny

Porwanie Prozerpiny - Peter Paul Rubens

Śmierć Seneki

Śmierć Seneki - Jacques-Louis David

Zachód słońca nad Sekwaną w Lavacourt

Zachód słońca nad Sekwaną w Lavacourt - Claude Monet

Polecamy przejść się po pałacowym ogrodzie. Położenie w pobliżu Pól Elizejskich.

Adres: Avenue Winston Churchill, 75008 Paris Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.petitpalais.paris.fr/en Mały Pałac na mapie.

Zobacz więcej: Ciekawostki na temat Petit Palais.

 

2. Muzeum Sztuki Współczesnej miasta Paryża (Musée d"Art Moderne de la Ville de Paris)

 

Muzeum Sztuki Współczesnej miasta Paryża


Muzeum mieści się we wschodnim skrzydle Pałacu Tokio, niedaleko Wieży Eiffla. Prezentuje komunalną kolekcję sztuki współczesnej. Znajduje się tutaj ponad 10 000 prac, koncentrujące się głównie na ruchach artystycznych związanych ze stolicą, a ostatnio na europejskiej scenie artystycznej. W muzeum można podziwiać dzieła Picassa „Gołąb z groszkiem”( Les pigeon aux petit pois ), La Pastorale Henri Matisse"a, „Drzewo oliwne w pobliżu L"Estaque” Georgesa Braque"a, głównego malarza francuskiego i wiele innych obrazów wybitnych artystów. Przed wybudowaniem pałacu, w miejscu wschodniego skrzydła, do 1936 mieściła się Ambasada RP.

Adres: 11 Avenue du Président Wilson, 75116 Paris

Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00

Strona muzeum: http://www.mam.paris.fr/fr Muzeum Sztuki Współczesnej miasta Paryża na mapie.

Więcej informacji: Jak dojechać do Muzeum Sztuki Współczesnej miasta Paryża?

 

3. Muzeum Nauki i Techniki (Musée des Arts et Métiers)

 

Muzeum Nauki i Techniki


Co prawda to muzeum jest darmowe tylko przez 3,5 godziny tygodniowo, jednak z pewnością warte uwagi. Można je zwiedzać za darmo w czwartki, podczas tzw. Nocturnu, w godzinach 18:00 -21:30. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji tu znajdują się dzieła pokazujące rozwój nauki i techniki na przełomie wieków. Znajduje się tutaj wiele interaktywnych atrakcji. Można samodzielnie podświetlić części elektrowni atomowej). Podziwiać można: pierwsze samoloty i samochody, maszyny, łazik księżycowy czy różnego rodzaju roboty. Najgłówniejszymi arcydziełami muzeum są Panhard & Levassor typ A, typ P2C – pierwszy w historii samochód z silnikiem benzynowym produkowanym seryjnie, rewolucyjny kalkulator Leona Bollée.

Panhard & Levassor typ A, typ P2C

Panhard & Levassor typ A, typ P2C

Adres: 60 Rue Réaumur, 75003 Paris Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: https://www.arts-et-metiers.net/ Muzeum Nauki i Techniki na mapie.

Więcej szczegółów: Ciekawostki oraz dojazd do Muzeum Nauki i Techniki.

 

4. Dom Wiktora Hugo (Maison de Victor Hugo)

 

Dom Wiktora Hugo


Jest to dom jednego z najważniejszych twórców literatury francuskiej - Wiktora Hugo, jednego z najgłówniejszych przedstawicieli romantyzmu francuskiego. Wszyscy znają jego dzieła: „Nędznicy” oraz „Dzwonnik z Notre Dame”. Dom poświęcony jest pisarzowi i całej jego rodzinie, i chociaż z zewnątrz budynek nie wyróżnia się niczym charakterystycznym wśród innych, w środku wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Podziwiać można osobiste przedmioty niegdyś należące do pisarza, publikacje oraz wydania książek w różnych językach (także po polsku). Znajdują się tam również rzeźby, meble czy listy i zapiski autora.

Dom Wiktora Hugo

 

Dom Wiktora Hugo

 

Dom Wiktora Hugo

 

Adres: 6 Place des Vosges, 75004 Paris Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.maisonsvictorhugo.paris.fr/ Dom Wiktora Hugo na mapie.

Zobacz więcej: Jak dojechać do Domu Wiktora Hugo?

 

5. Muzeum Cognacq Jay

 

Muzeum Cognacq Jay


Kolejne muzeum mieszczące się w VIII dzielny Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich. W tej rezydencji można podziwiać odwzorowane XVIII wieczne wnętrza. W galerii zobaczymy prace wielkich artystów XVIII wieku m.in m.in. „Oślicę Balaama” (L"Ânesse de Balaam) Rembrandta, „Początki modelu” (Les débuts du modèle) Fragonard’a, „Reszta nimf po polowaniu”( Le Repos des nymphes au retour de la chasse) Francois Bouchera, „Kanał Santa Chiara, na południowy wschód w Wenecji” (Le Canal de Santa Chiara, vers le sud-est à Venise)Canaletto.

Reszta nimf po polowaniu

Reszta nimf po polowaniu - François Boucher

Oślicę Balaama

Oślicę Balaama - Rembrandt Harmenszoon van Rijn

Adres: 8 Rue Elzevir, 75003 Paris Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.museecognacqjay.paris.fr/ Muzeum Cognacq Jay na mapie.

Więcej informacji: Ciekawostki na temat Muzeum Cognacq Jay.

 

6. Muzeum Carnavalet (Musée Carnavalet)

 

Muzeum Carnavalet


Muzeum poświęcone jest historii Paryża od jego początków do chwili obecnej. Znajduje się tu największa we Francji kolekcja przedmiotów z czasów Rewolucji Francuskiej. Zrekonstruowano apartamenty z różnych okresów min. czasów średniowiecza. Muzeum ma w sumie ponad 580 000 dzieł m.in. nienaruszony zbiór rzymskich instrumentów chirurgicznych, broszkę w złocie z późnego antyku, Murale autorstwa Brunetti, filar prezbiterium ozdobione ludzką głową i biżuterią Merowingów, obrazy Huberta Roberta, obraz „Rynek i fontanna niewinnych” (Le Marché et la Fontaine des Innocents ) John’a James’a Chalona i inne.

Rynek i fontanna niewinnych

Rynek i fontanna niewinnych - Le Marché et la Fontaine des Innocents

Adres: 16 Rue des Francs Bourgeois, 75003 Paris Godziny otwarcia: Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.carnavalet.paris.fr/ Muzeum Carnavalet na mapie.

Zobacz więcej: Jak dojechać do Muzeum Carnavalet?

 

7. Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu (Musée de la préfecture de police)

 

Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu


Muzeum zostało założone w 1909 roku, ale jego początki sięgają Wystawy z 1900 roku. Oglądać można tam ponad 2000 zabytków od początków XVII stulecia, kiedy to Król Słońce - Ludwik XIV utworzył stanowisko urzędnika odpowiedzialnego za Policję. Wśród eksponatów znajdują się: kolekcje mundurów i broni, podpisane pieczęcie króla, dokumenty po głośnej sprawie Afery trucicielskiej między 1679 i 1682 roku, sprawa z diamentowym naszyjnikiem królowej Marii Antoniny, kajdanki oraz przedmioty służące do ułatwiania popełniania kradzieży. Znajdziemy też oryginalne drzwi z więziennej celi. Adres: 4 Rue de la Montagne Sainte Geneviève, 75005 Paris Godziny otwarcia: Poniedziałek- piątek 09.30 – 17.00 Strona muzeum: https://www.prefecturedepolice.interieur.gouv.fr/ Muzeum Historyczne Prefektury Policji w Paryżu na mapie.

Więcej informacji: Ciekawostki o Muzeum Historycznym Prefektury Policji w Paryżu.

 

8. Muzeum Zadkina (Musée Zadkine)

 

Muzeum Zadkina


To miejsce jest poświęcone sławnemu rzeźbiarzowi Ossipowi Zadkine’owi. Znajduje się tutaj około 300 rzeźb a także rysunki, fotografie i gobeliny . Głównymi atrakcjami są oczywiście rzeźby, ale podziwiać można też wiele wartościowych obrazów i szkiców. To także dobre miejsce na odpoczynek wśród zieleni ogrodu, w którym można również podziwiać rzeźby.

Muzeum Zadkina

Rzeźby Ossipa Zadkine

Adres: 100bis Rue d"Assas, 75006 Paris Godziny otwarcia: Wtorek - niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.zadkine.paris.fr/ Muzeum Zadkina na mapie.

 

9. Muzeum Romantyzmu w Paryżu (Musée de la Vie Romantique)

 

Muzeum Romantyzmu w Paryżu


Jest to kameralne muzeum, zajmujące jednopiętrowy budynek w dzielnicy Nouvelle-Athènes. Muzeum pokazuje dzieje romantyzmu w sztuce i literaturze pierwszej połowy XIX wieku. Budynek, w którym mieści się placówka, należał do duńskiego malarza Ary Scheffer’a. Był znanym portrecistą, który gościł min.: Chopina, George Sand, Liszta czy Eugene Delacroix. Na parterze znajdują się pamiątki po pisarce George Sand, a piętro poświęcone jest pracom Ary Schaffera (portrety Pauline Viardot , królowej Marie-Amélie , Princesse de Joinville , Princesse Marie d"Orléans i t.d.). W muzeum można podziwiać m.in. rzeźby Théophile Bra ( Mme Mention , brąz), Auguste Clésinger ( Autoportret i Portret George Sand , marmur).

Portret Pauline Viardot

Portret Pauline Viardot - Ary Scheffer

Portret księżniczki Marie d

Portret księżniczki Marie d"Orléans - Ary Scheffer

Adres: 16 Rue Chaptal, 75009 Paris Godziny otwarcia: Wtorek - niedziela 10.00 – 18.00 Strona muzeum: http://www.vie-romantique.paris.fr/fr Muzeum Romantyzmu w Paryżu na mapie.

Więcej informacji: Jak dojechać do Musée de la Vie Romantique w Paryżu?

 

10. Muzeum Marii i Piotra Skłodowskich (Musée Curie)

 

 Muzeum Marii i Piotra Skłodowskich


Muzeum mieści się w dawnym laboratorium polskiej Noblistki. To tutaj pracowała, aż do swojej śmierci w 1934 roku. W 2012 roku zostało ponownie otwarte po renowacji. Wystawa podzielona jest na cztery części. Pokazuje min. historię rodziny Marii, oryginalnie zachowany gabinet i laboratorium, przyrządy naukowe – w tym aparat, którym Frederic Joliot-Curie mierzył radioaktywność. Przygotowano specjalną wystawę dla dzieci przybliżającą postać sławnej Polki. To muzeum jest miejscem pamięci i wiedzy o historii nauki.

biurko Marii Skłodowskiej-Curie

Biurko Marii Skłodowskiej-Curie

Adres: 1 Rue Pierre et Marie Curie, 75005 Paris Godziny otwarcia: Środa - sobota 13.00 – 17.00 Strona muzeum: https://musee.curie.fr/ Muzeum Marii i Piotra Skłodowskich na mapie. Jak widać w Paryżu nie sposób się nudzić, nawet nie posiadając gotówki można sporo zwiedzić.

 

TOP 10 – darmowe muzea w Paryżu - zobacz obiekty na mapie