10 darmowych atrakcji w Rzymie

10 darmowych atrakcji w Rzymie

Podróż do Rzymu często się kojarzy z wielkimi wydatkami, tym bardziej kiedy ceny są w euro. Ale wycieczka do serca Włoch wcale nie musi być droga, wystarczy tylko wiedzieć co zwiedzać;) Z tego powodu przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 atrakcji, za zwiedzenie których nie zapłacisz ani złotówki.

1. Panteon

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to jedna z najlepiej zachowanych architektur Starożytnego Rzymu, powstała ona w II w. n.e. Była to budowa uważana za pogańską, ku czci wszystkich bogów. Betonowa kopuła jest dowodem zaawansowania myśli budowniczych, na dachu kopuły mieści się otwór o średnicy ok. 7,9 m, za pomocą którego nie tylko oświetla się wnętrze, ale również pozwala on deszczowi delikatnie kapać na wewnętrzne marmury podczas orzeźwiających letnich deszczy. W Panteonie znajdują się również sarkofagi wielu znakomitych ludzi (między innymi grób Rafaela i Wiktora Emanuela II).Panteon można zwiedzać od bezpłatnie od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30 – 19:30 oraz w niedziele od 9:00 do 18:00.

2. Bazylika św. Piotra w Watykanie

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to jeden z największych kościołów na świecie i jedno z najważniejszych miejsc katolickich. W kościele znajdują się znane prace wielkich artystów np. Michała Anioła czy Rafaela Santi. W świątyni pochowanych jest wielu papieży w tym oczywiście Jan Paweł II. Zwiedzanie kościoła jest w większości bezpłatne, zapłacimy tylko za zwiedzania kopuły i skarbca.

3. Fontanna di Trevi

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to jedna z najbardziej znanych fontann na świecie. Zaprojektował ją Niccolo Salviego, a jej budowa trwała około 30 lat, przez co otwarcie fontanny odbyło się bez jej projektanta. Dziennie do Fontany turyści wrzucają ok. 50 kg monet. Rzymianie wierzą, że moneta wrzucona do di Trevi gwarantuje nieskończone szczęście i powrót do Wiecznego Miasta.

4. Schody Hiszpańskie

TEKST ALTERNATYWNY
Są to długie schody, rozciągające się od Piazza di Spagna do Trinita dei Monti. Na samej górze schodów znajduje się kościół Trinita dei Monte. Widok na schody z góry jest wart wysiłku. Schody Hiszpańskie mają 138 stopni, przez co są drugimi (po Schodach Potiomkinowskich w Odessie) najszerszymi i najdłuższymi schodami na świecie.

5. Widok na Forum Romanum

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to najstarszy plac w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kryminałem. Powstał on VII w. p.n.e. Odbywają się tutaj najważniejsze wydarzenia polityczne, spotkania towarzyskie i religijne.

6. Bocca Della Verita

TEKST ALTERNATYWNY
Czyli „Usta Prawdy” - jest to okrągła płaskorzeźba, która ma ok. 2 tysiące lat. Przedstawia oblicze bogatego bóstwa. Istnieją domniemania że medalion był kiedyś częścią fontanny. Średniowieczna legenda mówi, że Usta Prawdy pełniły funkcję wykrywacza kłamcy, podejrzany wkładał dłoń w usta rzeźby i kiedy mówił nieprawdę - usta miały się zamykać odgryzając palce. Obecnie Bocca Della Verita można znaleźć w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

7. Spacer dookoła Koloseum

TEKST ALTERNATYWNY
Koloseum to właśnie to co najbardziej kojarzy się z Rzymem, jest to wizytówka miasta i na pewno warto zobaczyć tą klasykę architektoniczną na własne oczy. Chociaż kiedyś walki gladiatorów odbywały się wewnątrz amfiteatru, obecnie turyści zachwycają się najbardziej zewnętrzną częścią budowli.

8. Rzymskie ogrody

TEKST ALTERNATYWNY
Rzym jest jednym z najchętniej zwiedzanych miast w Europie przez turystów. Przez natłok ludzi czasem jest potrzeba odpocząć w cichym miejscu, zorganizować piknik na świeżym powietrzu, podziwiać piękno rzymskich ogrodów. W Rzymie takich miejsc jest sporo, niewątpliwie Park Borghese jest jednym z najbardziej znanych.

9. Trastevere, Testaccio, Coppede

TEKST ALTERNATYWNY
Są to dzielnice z typowo Włoskimi wąskimi uliczkami i z charakterystycznym klimatem. Te dzielnice są atrakcją same w sobie, idealnie nadają się do spacerków. Będąc w dzielnicy Trastevera trzeba zajrzeć do Bazyliki Św. Marii na Zatybrzu, jest to jedna z najstarszych świątyń w Rzymie.

10. Piazza Navona

TEKST ALTERNATYWNY
Piazza Naova jest rajem dla artystów czy po prostu dla osób zakochanych w sztuce. Spacerując poulicy spotkamy niemało artystów sprzedających swoje prace, muzyków, aktorów, tancerzy. Na Pizza Navona znajduje się sporo kawiarni, restauracji, więc można pić pyszną włoską kawę i cieszyć się przyjemnym klimatem słonecznego serca Włoch.

Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City London
Gra Master of city London
Gra Master of city London

Master of City to seria gier, która pomoże Ci zwiedzić największe miasta na świecie. Londyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork i inne metropolie kryją w sobie wiele ciekawostek. W jednej chwili możesz znaleźć się tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Formuła gry jest oparta na rywalizacji, co wywołuje zaangażowanie i emocje, które ułatwią Ci zapamiętywanie ciekawostek oraz anegdot zwiazanych z miastem.

Zobacz filmy

Warto przeczytać