TOP 10 – darmowe muzea w Rzymie

TOP 10 – darmowe muzea w Rzymie

Rzym jest jednym z najbogatszych europejskich miast jeżeli chodzi o liczbę atrakcji turystycznych. Żeby zwiedzić wszystko, albo tylko najważniejsze miejsca na pewno trzeba mieć duży budżet. Ale istnieją możliwości, które pozwolą zwiedzić miasto taniej lub nawet za darmo. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca można zwiedzać wszystkie muzea państwowe bezpłatnie, nie tylko w Rzymie. Jeśli jednak nie uda się zorganizować wycieczki na początku miesiąca warto znać miejsca które zwiedzimy bezpłatnie. W poniższym artykule przedstawiamy 10 muzeów za zwiedzanie których nie zapłacisz ani złotówki!

1. Bazylika Świętego Piotra (Basilica Papale di San Pietro in Vaticano)

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to główna świątynia katolicka znajdująca się na terytorium Watykanu. Najbardziej znanymi postaciami renesansu, które brały udział w budowie świątyni są Rafael Santi, Michał Anioł, Giuliano da Sangallo i wielu innych geniuszy tamtych czasów. Najbardziej znane arcydzieła znajdujące się w Bazylice to marmurowa rzeźba „Pieta", posąg i tron Świętego Piotra, nagrobek Klemensa, grób Urbana VIII, nagrobek św. Pawła, ołtarz z baldachimem, statua św. Piotra i wiele innych. Wejście do Bazyliki jest bezpłatne, za wejście na kopułę trzeba zapłacić.
TEKST ALTERNATYWNY

Pietà watykańska - rzeźba Michała Anioła

TEKST ALTERNATYWNY

Baldachim nad grobem św. Piotra - Giovanni Lorenzo Bernini

TEKST ALTERNATYWNY

Posąg św. Piotra -Arnolfo di Cambio

Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del VaticanoGodziny otwarcia: Katedra jest czynna przez cały tydzień od 7:00 do 18:00 w zimie i do 19:00 w lecie. Wejście na taras widokowy jest otwarte od 8:00 do 16:45 w zimie i do 17:45 w lecie.Strona muzeum: http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/index_it.htm Bazylika Świętego Piotra na mapie.

2. Bazylika Św. Klemensa (Basilica di San Clemente al Laterano)

TEKST ALTERNATYWNY
Warto zaznaczyć, że Bazylika składa się z 5 poziomów, 4 są podziemne i wejście do nich jest dodatkowo płatne. Na tym pierwszym bezpłatnym znajduje się jedna z najpiękniejszych rzymskich średniowiecznych mozaik - Tryumf Krzyża w apsydzie, marmurowa trybuna - pulpit Schola Cantorum z XII wieku, Kaplica św. Katarzyny, która słynie ze wspaniałych fresków artysty Masolina da Panicale. Adres: Via Labicana, 95, 00184 Roma RM Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku - 09.00-12.30 i 15.00-18.00, sobota i niedziela 12.15-18.00Strona muzeum:http://www.basilicasanclemente.com/ Bazylika Św. Klemensa na mapie.

3. Panteon

TEKST ALTERNATYWNY
Panteon albo inaczej „Świątynia wszystkich Bogów” jest jednym z symboli Rzymu. Panteon powstał w 125 roku n.e., jest to jedyna świątynia zachowana w całości z czasów Hadriana. Największe wrażenie zabytek robi jednak od środku. 42-metrowa kopuła z 7,9 metrowym otworem robi wrażenie. Niegdyś wewnątrz znajdował się ołtarz, na którym palono zwierzęta w celach ceremonialnych. Otwarcie w kopule pełniło funkcje wentylacyjne, dym w czasie rytuału wydobywał się przez oculus, który nazywany był „wszystko widzącym okiem niebios”.W Panteonie są pochowani włoscy monarchowie m.in. król Wiktor Emanuel II i genialny artysta Rafael Santi.
TEKST ALTERNATYWNY

Kopuła Panteonu

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RMGodziny otwarcia: poniedziałek - sobota: 8:30 - 19:30, niedziela: 9:00 - 18:00Strona muzeum: http://www.polomusealelazio.beniculturali.it/index.php?it/232/pantheon Panteon na mapie.

4. Kościół św. Ludwika Króla Francji w Rzymie (Chiesa di San Luigi dei francesi)

TEKST ALTERNATYWNY
Dumą kościoła są 3 obrazy Caravaggio z lat 1599-1600 z cyklu św. Mateusza: – Powołanie św. Mateusza (Vocazione di San Matteo)– Męczeństwo św. Mateusza (Martirio di San Matteo)– Św. Mateusz i anioł (San Matteo e l’Angelo)Kościół znajduje się blisko Piazza Navona, który również cieszy się popularnością wśród turystów.
TEKST ALTERNATYWNY

Powołanie św. Mateusza -Caravaggio

TEKST ALTERNATYWNY

Męczeństwo św. Mateusza - Caravaggio

TEKST ALTERNATYWNY

Św. Mateusz i anioł - Caravaggio


Adres: Piazza di S. Luigi de" Francesi, 00186 Roma RMGodziny otwarcia: z poniedziałku do piątku - 09.30-12.45 & 14.30-18.30, sobota 9.30-12.15 &14.30-18.30, niedziela - 11.30-12.45&14.30-18.30Strona muzeum:http://www.basilicasanclemente.com/ Kaplica Contarellich w Kościele św. Ludwika Króla Francji na mapie.

5. Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie ( Santa Maria della Vittoria)

TEKST ALTERNATYWNY
Świątynia słynie ze stojącej w bocznej kaplicy najbardziej znanej barokowej rzeźby Berniniego o nazwie „Ekstazy św. Teresy". Dane dzieło stało się bardzo kontrowersyjnym i jednocześnie najbardziej znanym w jego dorobku. Rzeźba przedstawia scenę widzenia Teresy, w którym zobaczyła anioła. Anioł włócznią boskiej miłości przeszył jej serce, sprawiając ból i radość równocześnie. Było to ostatnie dzieło Giovanni Lorenzo Berniniego.
TEKST ALTERNATYWNY

Ekstaza świętej Teresy - Giovanni Lorenzo Bernini

W świątyni znajdują się obrazy Guercino, Domenichino i Guido Reni. Trudno uwierzyć, ale ich sława wcześniej była równa tej któreą cieszył się Caravaggio.Adres: Via Venti Settembre, 17, 00187 Roma RMGodziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli - 7.00-12.00&15.30-19.00Strona muzeum: http://www.chiesasantamariavittoriaroma.it/ Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie na mapie.

6. Bazylika Santa Maria Del Popolo (Basilica Santa Maria del Popolo)

TEKST ALTERNATYWNY
Bazylika znajduje się tuż przy placu del Popolo. Kościół zbudowano w 1099 r. na miejscu antycznego grobowca. We wnętrzu można znaleźć różne kaplice i ołtarze, ozdobione prawdziwymi arcydziełami sztuki. W kościele można zobaczyć wiele dzieł sztuki znanych artystów, m.in. znajdują się tam obrazy Caravaggia „Ukrzyżowanie świętego Piotra” i „Nawrócenie Świętego Pawła”, Mellini z freskami Giovanniego da S. Giovanni na sklepieniu z obrazem Agostina Masucci i inne dzieła. Bazylika jest również znana z kaplicy Chigi, zaprojektowanej przez Rafaela, znajdują się tutaj również rzeźby Berniniego i Lorenzetto.
TEKST ALTERNATYWNY

Nawrócenie w drodze do Damaszku - Caravaggio

TEKST ALTERNATYWNY

Ukrzyżowanie świętego Piotra - Michał Anioł

TEKST ALTERNATYWNY

Kaplica Chigi

Adres: Piazza del Popolo, 12, 00187 Roma RM Godziny otwarcia: z poniedziałku do piątku - 07.30-12.30 & 16.00-19.00, sobota 07.30-19.00, niedziela - 07.30-13.30 &16.30-19.30Strona muzeum: http://www.santamariadelpopolo.it/it/?lang=it Bazylika Santa Maria Del Popolo na mapie.

7. Kościół Il Gesù - Kościół Najświętszego Imienia Jezus (La chiesa del Santissimo Nome di Gesù)

TEKST ALTERNATYWNY
Znany jest jeszcze pod nazwą Il Gesú. Jest to główny macierzysty kościół zakonu jezuitów w Rzymie. Wewnątrz kościoła znajdują się freski Baciccia, m.in. „Triumf imienia Jezus”.
TEKST ALTERNATYWNY

Triumf imienia Jezus - Giovanni Battista Gaulli

Po lewej stronie kościoła mieści się kaplica autorstwa Andrei Pozza, w której pochowany jest Ignacy Loyola, święty kościoła katolickiego i założyciel zakonu jezuitów (męski papieski zakon apostolski). Świątynia jest pierwowzorem wielu barokowych kościołów jezuickich znajdujących się na terenie całej Europy.Adres: Via degli Astalli, 16, 00186 Roma RMGodziny otwarcia: Kościół jest otwarty codziennie w godzinach 7.00 - 12.00 & i 16.00 - 19.15Strona muzeum: https://www.chiesadelgesu.org/ Kościół Il Gesù - Kościół Najświętszego Imienia Jezus na mapie .

8. Bazylika Matki Bożej Większej ( Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)

TEKST ALTERNATYWNY
Historia Bazyliki zaczyna się od legendy. W IV wieku patrycjuszowi Rzymu i papieżowi Liberiuszowi przyśnił się sen, w którym Matka Boża nakazała im zbudować kościół w miejscu pokrytym śniegiem. Działo się to w sierpniu, w dni najsilniejszych upałów, więc wydawało się to niemożliwe, ale jak głosi legenda, rano wzgórze Eskwilin pokryte było śniegiem. Właśnie z tej legendy pochodzi druga nazwa kościoła - Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej. Odchodząc od legend, historycy skłaniają się do wersji w której Bazylikę wybudował papież Sykstus III. Arcydzieła które znajdują się w kościele jeszcze od VII wieku zostały kilka lat temu przebadane i okazało się że drewno w Bazylice pochodzi z terenów Palestyny i ma około 2000 lat. Na terenie kościoła znajduje się także grobowiec Giovanni Lorenzo Berniniego - jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku.Znajdują się tutaj również relikwie Żłóbka Świętego, którego dokładna data stworzenia nie jest znana, ale pierwsze historycznie potwierdzone wiadomości o istnieniu relikwii Żłóbka pochodzą z III wieku.Zwiedzanie Bazyliki jest bezpłatne, natomiast za wejście do muzeum i obszaru archeologicznego musimy zapłacić.
TEKST ALTERNATYWNY

Relikwie betlejemskiego Żłóbka

Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma RMGodziny otwarcia: Bazylika otwarta jest codziennie od 07:00 do 18:45, muzeum czynne od 09:30 do 18:30 Strona muzeum: http://www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore/index_it.html Bazylika Matki Bożej Większej na mapie .

9. Bazylika św. Jana na Lateranie (Arcibasilica Papale del SS.mo Salvatore e dei Santi Giovanni Battista ed Evangelista al Laterano; łac. Archibasilica Sanctissimi Salvatoris et Sanctorum Iohannes Baptista et Evangelista in Laterano)

TEKST ALTERNATYWNY
Pełna nazwa bazyliki brzmi następująco Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Od czasu stworzenia kościoła, mieszkało tu ponad 150 papieży (wśród których 23 jest pochowanych w bazylice). Legenda głosi, że w IV wieku matka cesarza święta Helena, przywiozła z pałacu Piłata w Jerozolimie do Rzymu schody, na których ubiczowano Chrystusa. Schody składają się z 28 kamiennych stopni . Od kilku wieków, miliony i miliony wiernych przemierzają je wyłącznie na kolanach. Po odbyciu tej drogi wierni trafiają do kaplicy Sancta Sanctorum, gdzie zostały zgromadzone najważniejsze relikwie chrześcijaństwa. Corocznie, 13 grudnia, na Lateranie odprawia się mszę w intencji Francji, tradycja bierze początki jeszcze od XVII wieku z racji wdzięczności królowi Henrykowi V, który podarował Lateranowi opactwo w Clairac.
TEKST ALTERNATYWNY

Kaplica Sancta Sanctorum

TEKST ALTERNATYWNY

Święte schody

Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RMGodziny otwarcia: Bazylika otwarta jest codziennie od godziny 07:00 do 18:30Strona muzeum: http://www.battisterolateranense.it/ Bazylika św. Jana na Lateranie na mapie.

10. Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy (Basilica di Santa Croce in Gerusalemme)

TEKST ALTERNATYWNY
Jest to kościół tytularny na wzgórzu laterańskim. W bazylice są przechowywane relikwie przywiezione z Jerozolimy przez św. Helenę (matkę cesarza Konstantyna I), m.in. kawałki krzyża Chrystusa (stąd pochodzi nazwa bazyliki), fragment tabliczki Piłata na której napisano „Jezus z Nazaretu, król żydowski.” W kościele można zobaczyć również takie relikwie jak kolce korony cierniowej, jeden z gwoździ z ukrzyżowania Chrystusa i palec św. Tomasza Apostoła.
TEKST ALTERNATYWNY

Kawałki krzyża Chrystusa

Adres: Piazza di S. Croce in Gerusalemme, 00185 Roma RMGodziny otwarcia: Bazylika otwarta jest codziennie w godzinach 10:00-12:00 & 16:00 do 18:00.Strona muzeum: http://www.santacroceroma.it/en/ Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy na mapie.

Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City London
Gra Master of city London
Gra Master of city London

Master of City to seria gier, która pomoże Ci zwiedzić największe miasta na świecie. Londyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork i inne metropolie kryją w sobie wiele ciekawostek. W jednej chwili możesz znaleźć się tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Formuła gry jest oparta na rywalizacji, co wywołuje zaangażowanie i emocje, które ułatwią Ci zapamiętywanie ciekawostek oraz anegdot zwiazanych z miastem.

Zobacz filmy

Warto przeczytać