TOP 10 najważniejszych muzeów w Rzymie

TOP 10 najważniejszych muzeów w Rzymie

1. Muzea Watykańskie

 

Muzea Watykańskie


Należą do najciekawszych muzeów na świecie. Znajdują się tam zbiory z różnych dziedzin i kolekcji. Muzea Watykańskie składają się z Pinakoteki (można tam zobaczyć obrazy Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino i innych), Muzeum Pio-Clementino ( rzeźba Apollo Belwederski), Gregoriańskie Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne (25 kolekcji obejmujących różne kraje i części świata – od Chin, Korei do Afryki, Ameryki i Persji ) – każdy znajdzie coś dla siebie, Muzeum Chiaramonti ( znajdują się tam kolekcje rzeźb antycznych które powstały w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku).

2.Galeria Doria-Pamphilj

 

Galeria Doria-Pamphilj


Galeria znajduje się w prywatnym pałacu rodowym Doria Pamphilj w historycznym centrum Rzymu. Znajdują się tam takie arcydzieła jak obrazy Caravaggia (np. „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu”, „Maria Magdalena pokutująca”), Tycjana („Salome z głową Jana Chrzciciela”), Berniniego czy Rafaela. Warto skorzystać z audio przewodników, ponieważ zbiory nie są opisane.

3. Zamek św. Anioła

 

Zamek św. Anioła


W tym zamku znajduje się grobowiec cesarza Hadriana i jego rodziny. W latach 30. XX wieku przekształcono to miejsce w muzeum. W zamku znajduje się mnóstwo ciekawych rzeczy, warto m.in. zwrócic uwagę na cele więzienne, freski, Camera del Tesoro i apartamenty papieskie.

4.Muzeum Narodowe w Rzymie

 

Muzeum Narodowe w Rzymie


Jest to zespół muzeów w Rzymie który został utworzony w 1890 roku w celu zrobienia kolekcji antyków z okresu pomiędzy V w. p.n.e. a III w. n.e. Najciekawszymi eksponatami muzeum są Tron Ludovisi – zdobiony reliefem przedstawiającym narodziny Afrodyty, wielki sarkofag Ludovisi, rzeźba Gal popełniający samobójstwo, grecką rzeźbę Atena Partenos.

5. Galeria Borghese

 

Galeria Borghese


Jest to część kompleksu pałacowo-parkowego stworzonego przez kardynała Scipione Borghese, papieskiego bratanka. Villa została stworzona w celu spędzenia czasu w miejscu otoczonym sztuką. W galerii znajdują się takie obrazy jak Melissa Dosso Dossi, Święty HieronimCaravaggio, Złożenie do grobuRafael, Ostatnia wieczerzaJacopo Bassano, Św. Jan ChrzcicielCaravaggio, Bachus Caravaggio oraz inne.

6. Muzea Kapitolińskie

 

Muzea Kapitolińskie


Jest to najstarsze publiczne muzeum świata. Znajduje się tam słynna rzeźba Wilczyca Kapitolińska, stanowiąca symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego. Uważane są za pierwsze muzea udostępnione zwiedzającym. W Muzeach kapitolińskich mieszczą się również najlepsze rzeźby greckie i rzymskie, a m.in. Velazqueza, Caravaggia i Tycjana.

7. Muzeum Cywilizacji Rzywmskiej

 

Muzeum Cywilizacji Rzywmskiej


To muzeum pomaga dokładniej zapoznać się z obrazem życia codziennego, historii, religii, mitów starożytnego Rzymu. Ekspozycja muzeum składa się wyłącznie z reprodukcji, które pokazują historię Rzymu, i różne aspekty jego cywilizacji. Będąc w muzeum warto zwrócić szczególną uwagę na gipsowe odlewy płaskorzeźb (wykonane z polecenia Napoleona III). Ciekawą ekspozycją muzeum jest również makieta starożytnego Rymu o rozmiarze 20x20 m kw.

8. Willa Farnesina

 

Willa Farnesina


Willa została zbudowana na początku XVI wieku na zamówienie papieskiego bankiera Agostino Chigi. Prawdziwym skarbem Farnesiny są jej wspaniałe sale pokryte freskami Rafaele i jego uczniów. Freski przedstawiają sceny z mitologii, idealnie odzwierciadlają jedne z najszczęśliwszych dni złotych lat renesansu w Rzymie.

9. Narodowe Muzeum Etruskie

 

Narodowe Muzeum Etruskie


Jest to najważniejsze etruskie muzeum na świecie i jednyo z najstarszych muzeów we Włoszech. Celem stworzenia Narodowego Muzeum Etruskiego było zgromadzenie zabytków, które kiedyś należały do cywilizacji etruskiej, poprzedzającą cywilizację rzymską. Cennymi eksponatami danego muzeum jest statua Apollina z Wejów, sarkofag Małżonków z VI w. p.n.e. i inne.

10. Muzeum Figur Woskowych

 

Muzeum Figur Woskowych


Nie jest to odpowiednik muzeów woskowych Madame Tussauds, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej unikalne. Znajdziemy tutaj wiele figur osób związanych z Rzymem m.in. Leonardo da Vinci, Francesco Totti. Muzeum posiada również podobizny znanych światowych osobistości i postaci z bajek. Ogólna liczba figur to ok. 250. Jest to doskonałe miejsce na zwiedzanie miasta z dziećmi, przez specyfikę muzeum, nie będą się nudzić ani starsi ani młodsi.

 

TOP 10 najważniejszych muzeów w Rzymie - zobacz obiekty na mapie